Bölümümüz

Bilgisayar Mühendisliği Bilimi, bilgisayar donanım ve yazılım sistemleri ile bu sistemlerin uygulamalarından oluşur. Bilgisayar Mühendisliği Programı, öğrencilere bilgisayar yazılımı ve donanımı ile bilgisayar uygulamaları alanlarında dengeli temel bilgileri verecek şekilde tasarlanmıştır. Öğrencilere meslek yaşamlarında, hızla değişen bilgisayar teknolojisine uyum sağlayabilecekleri esnek bir ders programı uygulanmaktadır. Bölümüzdeki eğitim, esas olarak temel matematik dersleri, bilgisayar yazılım ve donanım sistemlerinin analizi ve tasarımı ile yapay zeka, yapay sinir ağları, internet teknolojileri gibi uzmanlık konularında yoğunlaşmıştır. İş dünyasına, Veri Tabanı, Bilişim Sistemleri ve Bilgisayar Uygulamaları ile destek verir. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Kamu sektöründe, Endüstride, Bilgisayar Sistemleri Tasarlayan, Geliştiren, Satan Kuruluşlarda çalışmak isteyen uzmanlar yetiştirmektedir.


    Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olan öğrenciler; Enformasyon ve Ağ Güvenliği, İnternet Programcılığı, İnternet Mühendisliği, Yazılım Tasarımcısı, Sistem Analisti, Uygulama Programcısı, Yazılım Mühendisi, Sistem Programcısı, Bilgisayar Sistem Mühendisi, Endüstriyel veya diğer kontrol sistemleri bilgisayar otomasyonu uzmanı gibi alanlarda çalışmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği bölümün de bilimsel ve teknolojik gelişmeler yakından izlenerek çağdaş bir mühendislik eğitimi verilmeye çalışılmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerine, çağdaş üniversitelerin programlarına özdeş programlar uygulayarak onların çağdaş bilgisayar dünyasına entegre olmalarını sağlamaktadır. Bölümümüz mezunları çok yüksek ücretlerle yukarıdaki belirtilen iş sahalarında istihdam edilmektedirler, ayrıca girişimcilik ruhuna sahip bazı mezunlarımız yazılım ve danışmanlık firmaları kurarak bilişim sektörüne hizmet etmektedir. Bölümümüzde iki adet 50'şer mikrobilgisayardan oluşan bilgisayar yazılım laboratuvarları mevcuttur. Bu laboratuvarlar Üniversite Bilgi İşlem Ağı ULAKBİM aracılığı ile Internet'e bağlanmakta olup, bu laboratuvarlar da bölüm dersleri ile ilgili uygulama ve laboratuvar dersleri yapılmaktadır. Ayrıca bölümümüz öğrencilerinin ödev ve araştırmalarını yapmaları için measi saatleri içinde sürekli açık tutulmaktadır.
 
   Bölümümüzde bir adet donanım laboratuvarı mevcut olup bu laboratuvarda Lojik Devreler deneylerinin yapıldığı 20 adet CADEC Lojik seti, 10 adet Osiloskop ve çeşitli deney elemanları ile Mikroişlemciler deneylerinin yürütüldüğü 20 adet DIGIAC 2000, 80286 işlemci geliştirme deney seti ve deney aparatları bulunmaktadır. Bölümümüzde Türkiye Bilimler Akademisi ve İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Merkezi tarafından desteklenen daha çok internet teknoljileri ve güvenliği ile analog bilgi işleme sistemlerinin tasarımı ve uygulamalarına yönelik bilimsel projeler lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımı da sağlanarak yürütülmektedir.


  6 Kasım 1981 tarihinde 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu uyarınca Üniversite sistemi yeniden düzenlenmiştir. Bunun sonucu olarak Üniversitemizin Kimya Fakültesi ile Yerbilimleri Fakültesi birleştirilerek 14 bölümlü Mühendislik Fakültesi haline getirildi. 

   Bu 14 bölümden birisi olan bölümümüz 1989 tarihinde Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği adıyla açıldı. Bölümümüz 1989-1990 eğitim ve öğretim yılında eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamıştır. 1992-1993 öğretim yılında ikili öğrenime başlamış ve 1998 yılında alınan bir karar sonucu ikinci eğitime son verilmiştir. 

   Bölümümüzün ismi, YÖK Yürütme Kurulunun 11/05/1999 tarihli toplantısında görüşülerek 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunun değişik 43/5 maddesi dikkate alınarak mevcut öğrencilerin statülerinin korunması şartıyla 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunda değişik 7/d-2 maddesi uyarınca Bilgisayar Mühendisliği olarak değiştirildi. 

   1999-2000 eğitim ve öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde % 30 İngilizce zorunlu eğitime geçilmiştir.

    2016 yılında bölümümüz 'Bilgisayar Bilimleri', 'Bilgisayar Donanımı ve Gömülü Sistemler', 'Yazılım Mühendisliği' ve 'Siber Güvenlik' olmak üzere 4 anabilim dalı halinde yapılanmıştır.

   2018 yılında İstanbul Üniversitesi'nin bölünmesi sonucu İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ismini alan yeni üniversitenin Mühendislik Fakültesi bünyesine geçerek Avcılar Kampüsünde eğitim-öğretim faaliyetlerine lisans, yüksek lisans ve doktora programları olarak devam etmektedir. 

    Bilgisayar Mühendisliği programımız  tam zamanlı 18 öğretim üyesi (Prof., Doçent. Dr. Öğr. Ü.) ve  7 öğretim elemanı (araştırma görevlisi)  ile yürütülmektedir.Mezunlarımız IT sektörünün bir çok kademesinde yurt içi ve yurt dışında çalışmaktadır. Tüm mezunlarımızın bilgilerini içeren bir portal üzerinde çalışılmaktadır. Burada mezunlarımıza ulaşabileceğiniz sosyal medya hesapları linkler ve bazı mezunlarımızın kartvizit  bilgilerini bulabilrsiniz.

Burada paylaşılan bilgilere katkıda bulunmak isterseniz Dr. Öğr. Üyesi Özgür Can TURNA'ya e-posta yolu ile katkılarınızı gönderebilirsiniz.


IUCODERS.COM  : 2005- 2010 arası mezunlarımızın aktif olarak kullandıkları ve halen yayın hayatına devam etmekte olan forum sayfası.

Facebook İ.U. Bilgisayar Mühendisliği Grubu

Facebook İUBK Grubu

Facebook Mezunlar Grubu 1

Facebook Mezunlar Grubu 2


Fotoğraf

Oytun KURTAR

Mezuniyet Yılı: 2004

Çalıştığı Kurum: Hepsiexpress

Application and Software
Development Manager

 

Erdem KEMER

Mezuniyet Yılı: 2005

Çalıştığı Kurum: Amazon (İrlanda)

Technical Program Manager

 

Fotoğraf

Yakup Tarık KRANDA

Mezuniyet Yılı: 2005

Çalıştığı Kurum: P.I.Works, Inc.

Manager of Product Design and SW Quality Assurance Teams, Product Manager

 

Fotoğraf

Arda ERALP

Mezuniyet Yılı: 2008

Çalıştığı Kurum: Oracle

Principle Consultant

 

Fotoğraf

Şeyma TELLİ

Mezuniyet Yılı: 2014

Çalıştığı Kurum: Ziraat Teknoloji A.Ş.

Business Analyst

 

Fotoğraf

Enes AÇIKOĞLU

Mezuniyet Yılı: 2015

Çalıştığı Kurum: Trendyol

Java Software Developer

 

Fotoğraf

Melek KARAKUŞ

Mezuniyet Yılı: 2015

Çalıştığı Kurum: Garanti Teknoloji

Senior Software Developer

 

Fotoğraf

Burak EREGAR

Mezuniyet Yılı: 2015

Çalıştığı Kurum: Vampr (ingiltere)

Android Engineer

 

Fotoğraf

Hasan KARAOĞLU

Mezuniyet Yılı: 2016

Çalıştığı Kurum: Kitapyurdu Yayıncılık ve İletişim A.Ş

Full Stack Developer

 

Fotoğraf

Agit ELGÜN

Mezuniyet Yılı: 2016

Çalıştığı Kurum: YemekSepeti.com

Software Engineer

 Bölümümüzde Akademik ve Eğitim Faaliyetleri Göstermiş Geçmiş Dönem Hocalarımız

2005 - 2018 Dr. Öğr. Ü. Şafak DURUKAN ODABAŞI


                      Prof.Dr. Abdül Halim ZAİM


                      Yard.Doç.Dr. Siu Hong Savio TSE


                      Yard.Doç.DR. Şadi EVREN ŞEKER


                      Yard.Doç.Dr. Zeynep ALTAN


                      Prof.Dr. İlhami YAVUZ


                      Prof.Dr. Mithat UYSAL    


 
 
Desteklerinden dolayı tüm hocalaramıza teşekkür ederiz. 

İÜC Bilgisayar Kulübü

İÜC Bilgisayar Kulübü; bilgisayar ve teknoloji alanlarında üyelerinin gereksinimleri ışığında ders içi ve dışı faaliyetlere destek olmak, sektörden ve akademiden uzman kişileri öğrencilerle buluşturmak, ortak ilgi alanlarına sahip kişileri bir araya getirerek ortak projeler üretmelerine ve gerekli proje ortamı bulmalarına katkı sağlama amacı gütmektedir. Bu bağlamda kulüp çatısı altında çeşitli workshoplar, projeler, organizasyonlar, geziler, toplantılar, paneller, sergiler ve yarışmalar düzenlenmektedir.

OTOBİL Elektirikli Otonom Araç Geliştirme Takımı

OTOBİL Takımı, 2018’in Şubat ayında elektrikli otonom araç geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere kuruldu. Takımımız ilk senesinde kısıtlı zaman ve bütçeye rağmen büyük bir özveriyle çalışıp TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışa uygun bir araç geliştirmiştir. Takımımız, Tübitak Efficiency Challenge Electric Vehicle 2018 yarışmasında otonom ve elektromobil kategorilerinde üniversitemizi başarıyla temsil etmiştir.

 

 

 

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Siber Güvenlik Kulübü

Siber Güvenlik Kulübü, üniversitemizde ve İstanbul genelinde siber güvenlik farkındalığını oluşturmak, ülkemizin siber güvenlik faaliyetlerinde görev almak ve bu faaliyetlerde görev alabilecek öğrencileri yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bu kapsamda web uygulamaları güvenliği, tersine mühendislik, kriptiloji, sosyal mühendislik gibi alanlarda siber güvenlik eğitimleri verildiği gibi çeşitli etkinlikler ve yarışmalar da düzenlemektedir. Bu faaliyetlerin yanında kulüp, güvenli yazılım geliştirme konusunda atölye çalışmaları düzenleyerek fakültemizde yetişen mühendis arkadaşlarımızı bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Kulübümüz, kulüp üyelerinden oluşturduğumuz ekipler ile ulusal ve uluslararası CTF yarışmalarında üniversitemizi ve ülkemizi temsil etmektedir. Ayrıca öğrenci topluluğu olarak katıldığı Siber Kümelenme öğrenci kolu faaliyetlerinde üniversitemizi temsil etmektedir.

 

Bilgideneyim.com

İstanbul Üniversitesi–Cerrahpaşa Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri ve akademik personel tarafından oluşturulmuştur. Bilgisayar Bilimleri ve yazılım geliştirme konularında öğrencilerin kariyerlerini planlarken yapacakları tercihleri iş hayatına girmeden önce deneyimlemelerine fırsat sunan çalışma ekipleri kurulmuştur. Çalışma ekipleri: "Mobil Geliştirime, Web Geliştirme, Akademik Çalışma" şeklindedir.
Bu üç çalışma ekibi içerisinde yer alan öğrenciler deneyimlerine ve tecrübelerine göre Alfa veya Beta ekipleri oluşturularak benzer hedefler doğrultusunda birlikte çalışmaktadırlar. Alfa öğrenme sürecindeki öğrencilerden oluşan ekiplere ve Beta ürün geliştirme sürecindeki ekiplere verilen seviye olarak her grup iki aşamadan oluşmaktadır.