İstanbul Üniversitesi ve Huawei’den Teknoloji Alanında İşbirliği

İ.Ü. Rektörlük Salonunda Üniversitemiz (Bölümümüz) ile Huawei Firması Arasında Teknoloji Alanında İşbirliği Protokolü (22.02.2017 tarihinde) imzalanmıştır.

İmzalanan protokol çerçevesinde Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri kapasitesini kurmak ve Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak için İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Siber Güvenlik Laboratuarında Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi (HAINA) kurulacak. HAINA’da bilim insanlarına IP Ağ Eğitim Müfredatları, Güvenlik Ağı Eğitim Müfredatları, BT Ağ Eğitim Müfredatları, CT Ağ Eğitimi ve En Son BİT Teknoloji Online Eğitimi kapsayan ICT Teknik Eğitimi verilecektir..

İlk etapta ağ ve güvenlik teknolojileri ile başlayacak eğitimler kapsamında akademi öğrencileri; ağ temelleri, anahtar ve yönlendiricilerin prensipleri, TCP / IP protokol ailesi, yönlendirme protokolleri, erişim kontrolü, ağ hatalarının giderilmesi, Huawei yönlendirme ve anahtarlama aygıtlarının kurulumu ve devreye alınması gibi teknik konularda bilgi ve pratik sahibi olacaklar. Ayrıca gelişmiş güvenlik duvarı teknolojileri, saldırı savunma teknolojisi, terminal güvenlik çözümü tasarımı, güvenli ağ altyapıları, terminal güvenliği ve servis güvenlik ağı çözümleri oluşturma konularında eğitim alma şansı yakalayacaklar.

Huawei Yetkili Bilgi ve Ağ Akademisi’nde yüzyüze eğitimlerin yanı sıra, online olarak takip edilebilecek çevrimiçi eğitimler de yer alacaktır. Eğitimler sonunda Huawei başarılı olan öğrencilere proje uygulama imkanı sağlayacaktır.

Anlaşmanın bölümümüze ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diler, protokolun oluşturulmasında büyük emekleri geçen Yard.Doç.Dr. Muhammed Ali AYDIN, Yard.Doç.Dr.Tolga ENSARİ ve Yard.Doç.Dr. Oğuzhan ÖZTAŞ hocalarımıza şahsım ve bölüm adına teşekkürlerimi sunarım...

Geniş bilgi için İÜ Web Sayfasına bakılabilir:

istanbul-universitesi-ve-huaweiden-teknoloji-alaninda-isbirligi